Zašto je novi MacBook Pro od 16 inča zaista dobar?

Prilikom testiranja novog 16-inčnog MacBook Pro modela, nismo mogli da odolimo, a da ne napravimo i nekoliko benchmark testova.

Za to testiranje smo koristili tri različite serije MacBook Pro uređaja iz prethodnih nekoliko godina:

  • MacBook Pro iz 2016. od 15 inča, sa grafičkom karticom Radeon Pro 450 i procesorom i7 6700HQ sa četiri jezgra
  • MacBook Pro iz 2018. od 15 inča, sa grafičkom karticom Radeon Pro 555x i procesorom i7 8750HQ sa šest jezgara
  • MacBook Pro iz 2019. od 16 inča, sa grafičkom karticom Radeon Pro 5500M i procesorom i9 9880H sa osam jezgara

Unigine Heaven

Unigine nudi benchmark testove kojima se utvrđuje stabilnost hardverskih delova (CPU, GPU, obezbeđenje energijom, sistem hlađenja) u izuzetno stresnim uslovima rada, kao i povećanje radnog takta (overclocking).

Heaven je ekstremni test performansi i stabilnosti hardverskih delova kao što su video cards, dotok energije u uređaj i sistem hlađenja.

Najpre smo testirali Apple-ov najnoviji dodatak profesionalnoj liniji računara. Izabrali smo rezoluciju od 1440 x 900 piksela da bismo mogli da sprovedemo testove na svim računarima.

Tokom testiranja smo koristili dvostruki antialisaing (tehnika omekšavanja grubih ivica na prikazanim objektima), podešavanja srednjeg nivoa, kao i isključenu opciju popločavanja. Iako je novi uređaj dovoljno snažan za veće vrednosti, morali smo da ih prilagodimo mogućnostima starijih modela.

Prilikom testiranja modela iz 2018. godine, utvrdili smo da je model iz 2016. u velikom broju segmenata bio bolji, prvenstveno zbog zagrevanja procesora sa šest jezgara i nedostatka ventilacije. Kao posledica svega toga, grafička kartica nije mogla dovoljno brzo da se hladi.

Najnoviji model od 16 inča nema takvih problema, niti ograničenja. Novi procesor omogućava brzo hlađenje grafičke kartice. Uz pomoć novih AMD čipova od 7 nm, ovaj model je opremljen grafičkom karticom Radeon 5500M. Takođe, primetan je zaista veliki porast u odnosu na model iz 2018. godine. Ocena je čak dva i po puta viša nego ranije, a maksimalni fps je porastao 2,72 puta.

Diablo 3

Što se tiče igrica, preporučuje se izbor prave igrice koju uređaj podržava. Mi smo se odlučili za Diablo 3. Prilikom testiranja Unigine Heaven, zaključili smo da se kod modela iz 2018. godine javlja mnogo kašnjenja na mikro nivou, što je dovelo do toga da vrednost fps-a bude značajno manja.

Podešavanja su bila na nižim srednjim vrednostima, ali smo iz tog razloga izabrali maksimalnu rezoluciju koja je dostupna za Diablo 3. Samim tim je maksimalna vrednost FPS-a bila 60, što nam je omogućilo da podesimo maksimalne vrednosti. Tada je prosečna vrednost fps-a bila 59, a minimalna 55. Iako igrica Diablo 3, nije poslednja reč developera, bilo je vrlo zahtevno postići da radi bez ikakvih problema na MacBook Pro modelu od 15 inča.

Keyshot 9 Pro

Keyshot nije samo jedan od alata za benchmark testiranje, već nam omogućava da zaista proverimo snagu procesora. Savršeno funkcioniše sa procesorima bez obzira na broj jezgara. Ako želite da testirate performanse svog računara, možete to da isprobate sasvim besplatno.

Mi smo upotrebili dve animacije sa ovakvim podešavanjima:

  • Prvi test: Sat – izlaz: 3500x1961 TIFF, 64 sample
  • Drugi test: Animacija laptopa – izlaz: 1920x1080, AVI bez kompresije, frame output 331, 4 sample/frame JPG

Rezultati prvog testa su dali preciznije rezultate o pravim performansama. Kao što možete da vidite, razlika u rezultatima između modela iz 2016. i 2018. je još veća, sa gotovo dvostrukom većom brzinom (zbog boljeg sistema hlađenja uređaja).

To i dalje ne znači da je MacBook Pro savršen uređaj za renderisanje, ali je odličan za rad u pokretu i pre svega može da vam pruži značajne uštede u vremenu.

Logic Pro X Evan Logic Multicore Benchmark

Ovde možete da pristupite istom testu koji smo mi koristili. Testiranje se vrši uz pomoć audio snimaka visoke rezolucije koje morate da duplirate mnogo puta, sve dok ih sistem ne podbaci.

Iako u ovim rezultatima nema nekih značajnijih promena, jasno se može uočiti konstantan porast.

Zaključak 

U zaključku, možemo da kažemo da je novi MacBook Pro od 16 inča prvi Apple-ov laptop koji smo testirali, a da je ocena njegovih performansi gotovo beskompromisna. Svi nedostaci koji su bili prouzrokovani dizajnom su sada konačno otklonjeni.

Apple je unapredio model od pre dve godine time što je integrisao dva dodatna jezgra, ali zbog velikog sistema hlađenja, sam procesor nije mogao da dostigne maksimum svojih kapaciteta.

Sada kada je taj problem rešen, računar može da funkcioniše sa svih osam jezgara, a da ne dolazi do pregrejavanja. Jednostavnije rečeno, novi MacBook Pro model je bolji čak i od laptopa koji su specijalno dizajnirani za gejmere.

Ono što je sigurno, kupovina najnovijeg MacBook Pro modela je sigurna i dugoročna investicija i ne postoji dovoljno dobar razlog da oklevate ukoliko vam je to želja.